Star Fm haber Beypazarı

Kredi kartı uygulaması yıl başından önce…

BDDK Başkanı Mukim Öztekin, makroihtiyati tedbirler kapsamında tüketici kredilerindeki artış hızını sınırlamak ve hanehalkı borçluluğunu azaltmak amacıyla kredi kartları ve bireysel tüketici kredilerine getirilecek sınırlamaların yılbaşından önce yürürlüğe gireceğini söyledi.

BDDK, Pazartesi günü, biri kredi kartlarında taksit sayınının sınırlanması, diğerleri taşıt kredilerinin teminatlandırma oranları ve konut kredileri hariç tüketici kredilerinde vadenin sınırlanması olmak üzere üç ayrı taslak hazırlandığını açıkladı.

Ziraat Bankası’nın dün akşam Ankara’daki 150. yıl kutlamaları sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Öztekin, düzenlemeyle önceliklerinin yurtiçi tasarruf oranın artırılması olduğunu belirterek, söz konusu düzenlemelerin yılbaşından önce yürürlüğe gireceğini ve mevcut taksitli alışveriş ve kredileri kapsamayacağını söyledi.

Öztekin, taslaklar yayımlanmadan önce gerekli etki analizlerini yaptıklarını belirtti ve şöyle konuştu:

“Etki analizleri; tüketimi azaltmak, tasarrufları arttırmak, risk yönetiminde bankalara güç katmak ve cari açığı azaltmak gibi birçok açıdan yapıldı. Sonuçları paylaşmayacağız ancak sadece bankacılık sektörüne değil, diğer sektörler üzerindeki etkilere de bakıldı.”

Öztekin, kararların piyasa dengelerini bozmayacağını belirterek, “Bizim hedefimiz bankaların sağlıklı yapısının bozulmaması. Büyüme üzerindeki etkileri de OVP hedefleriyle uyumlu” dedi.

Kredi kartı taksit sınırlamasında, yeni limitleri sektör bazında yaptıkları incelemelere göre belirlediklerini söyleyen Öztekin, kredi kartıyla taksitlendirilemeyecek alışverişlerin tüketici kredilerinde artışa sebep olabileceği yorumuyla ilgili olarak da, “Olabilir. Öyle olursa belki faizler düşer, enflasyona olumlu etkisi olabilir” dedi.

Öztekin, düzenlemeyle mevcut taksit tanımında herhangi bir değişikliğe gidilmediğini, ancak uygulamada gıda ve akaryakıtta taksit olmasa da market ve akaryakıt alışverişlerinin ardından yapılan taksitlendirme kampanyalarının da düzenleme ile sona ereceğini, taksit öteleme kampanyalarının ise belirlenen taksit süreleri dahilinde olabileceğini söyledi.

OPSİYONLARA DÜZENLEME YAPILABİLİR

Sayıları çok olmamakla birlikte, türev ürünlerle ilgili de müşteri şikayetleri aldıklarını söyleyen Öztekin, “Swaplardan ve bütün türev ürünlerden değil; müşterinin satıcı olduğu, yani bankanın alıcı olduğu opsiyon pozisyonlarından bahsediyorum” dedi ve şöyle konuştu:

“Türev ürünlerin içinde yüzde 23.8′i opsiyonlar. Bankaların alıcı pozisyonda olduğu, yani vatandaşın satıcı olduğu opsiyon
işlemlerinde büyüklük 15 milyar dolar. Büyük miktarda olmasa da, bununla ilgili şikayetler var. Bununla ilgili olarak bankaları
erken uyaralım istedik. Eğer gerekli görürsek o alanda tedbir alabiliriz.”

Sözleşmeler ve müşterilerin açık ve doğru bilgilendirmeleriyle ilgili düzenlemelerin söz konusu olduğunu kaydeden Öztekin, “Atılacak adım, bu konuda risk ağırlıklarının artırılması olabilir” dedi.

Sosyal Medyada paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp